معرفی ردیاب خودرو و کاربردهای آن

GPStracker,ردیاب خودرو

جی پی اس چیست ؟

سیستم مکان نمای جهانی (GPS) یک ابزار دقیق مسیریابی و ردیابی است که توسط وزارت دفاع آمریکا در سال 1973 میلادی ساخته شده است. جی پی اس در اصل برای کمک به یافتن موقعیت سربازان و خودروهای نظامی هواپیماها و کشتی ها طراحی شده است ولی امروزه کاربردهای علمی و تجاری پیدا کرده است. GPS برای موقعیت یابی (ردیابی) و مسیریابی هواپیماها اتومبیلها و کشتی ها ودر کل تعیین موقعیت و مسیریابی کلیه فعالیت هایی که در فضاهای بیرونی انجام می گیرد استفاده می شود. در جوامع علمی نیز علومی مثل زمین شناسی، هواشناسی و زلزله شناسی از جی.پی.اس بهره می گیرند.جی پی اس چگونه کار می کند ؟

سامانه GPS متشکل از 24 ماهواره مدارگرد و 5 ایستگاه زمینی می باشد. این 24 ماهواره در 6 مدار به ارتفاع تقریباً 20000 کیلومتری از سطح زمین هر 12 ساعت یکبار به دور زمین می گردند. 5 ایستگاه زمینی وظیفه کنترل ماهواره ها و اصلاح ساعت آنها را به عهده دارند. هر یک از ماهواره ها دائما پیامهایی حاوی اطلاعات زیر به زمین مخابره می کنند:
- زمان ارسال پیام
- محل دقیق ماهواره روی مدار
- اطلاعات کلی در مورد شناسه ماهواره، سلامت سیستم و مدار تقریبی ماهواره های دیگر
دستگاه گیرنده جی.پی.اس از روی این اطلاعات وسرعت دریافت امواج رادیویی (سرعت نور) و مقایسه آن با زمان دریافت پیام فاصله خود را از ماهواره ارسال کننده محاسبه می کند. در صورتیکه دستگاه گیرنده پیامهایی از چهار ماهواره مختلف دریافت نماید قادر خواهد بود با استفاده از فرمولهای هندسی محل نسبتا دقیق خود را بر روی زمین محاسبه کند. می توان برای یافتن موقعیت، کره هایی به مرکز آن ماهواره ها و به شعاع فاصله آن ماهواره ها از دستگاه گیرنده رسم نمود. آنگاه محل قرار گرفتن دستگاه گیرنده در محل تلاقی سطح مقطع این چهار ماهواره خواهد بود.کاربردهای ردیاب

موارد شخصی

ردیاب خودرو وسیله ای حفاظتی برای خودرو های شخصی می باشد که با نصب روی خودرو خود اطمینان حاصل خواهید کرد که خودرو شما به هیچ وجه سرقت نخواهد رفت . و در صورت سرقت شما می توانید سریعا آن را پیدا کنید.

موارد نظارتی

اگر شما خودرویی دارید که راننده روی آن کار می کند و مسلما اطمینان کامل به او ندارید با نصب این دستگاه تمام مسیر های پیمایش شده خودرو را ملاحظه می کنید . حتی می توانید مناطق مجاز یا ممنوعه تعریف کنید بدین صورت که فقط در این مناطق خودرو حرکت کند یا در این مناطق خودرو حرکت نکند.

نظارتی شرکتی

اگر شما مدیر یک شرکت دولتی هستید که تعدادی ماشین در اختیار شماست و بعضا راننده ها از ماشین های دولتی و شرکتی استفاده شخصی می کنند با نصب ردیاب خودرو خیالتان برای همیشه راحت خواهد شد.

شرکت های پخش

اگر شما صاحب شرکت پخش کننده یک کالا می باشید با نصب ردیاب خودرو روی خودرو های پخش شرکت خود علاوه بر مشاهده همزمان و آنلاین تمامی خودرو ها روی یک صفحه در مانیتور خود می توانید گزارش های مفیدی در مورد زمان رسیدن هر خودرو به مکان هایی که باید کالا را پخش کند و مدت زمان توقف در هر مکان را داشته باشید . این اطلاعات به صورت فایل اکسل نیز می تواند در اختیار شما باشد.

شرکت های بازاریاب

شرکت های بازار یاب همیشه دغدغه این را داشته اند که فردی را با حقوق ثابت استخدام می کنند و فرد مورد نظر حقوق ثابت را دریافت کرده و مشغول کار دیگری می شود و چون محل کار او در کوچه و خیابان و شهرستان می باشد نظارتی نمیتوان روی آن داشت ولی از این طریق می توان نظارت جامع و کاملی از محل هایی که فرد بازاریاب مراجعه کرده داشت و حتی به صحبت های وی نیز گوش داد این ردیاب به نام ردیاب شخصی یا ردیاب نفری معروف است و می تواند در جیب کیف یا وسایل بازاریاب قرار بگیرد.

مصرف سوخت

اگر در پرداخت سوخت به راننده مشکل دارید و نمی دانید آیا با کارت خودرو شرکت یا سازمان برای خودرو شخصی خود نیز بنزین می زند با کمک نرم افزار مدیرت مصرف سوخت ما به اندازه پیمایش مسیر توسط خودرو به راننده سوخت می دهید .پرسش و پاسخ

مصرف شارژ ریالی دستگاه چقدر است ؟

میزان مصرف شارژ به دو عامل بستگی دارد :
- دقت ارسال اطلاعات ( یعنی از هر چند ثانیه اطلاعات به سایت ارسال شود؟)
- میزان ساعاتی که خودرو در حال حرکت است
دستگاه هنگام حرکت خودرو اقدام به ارسال اطلاعات می نماید بنابراین در زمان توقف خودرو اطلاعاتی ارسال نشده و هزینه ای از شارژ ریالی سیمکارت کسر نخواهد شد.به صورت پیش فرض دستگاه هنگام حرکت خودرو از هر 30 ثانیه اقدام به ارسال اطلاعات می نمایدکه این زمان توسط کاربر قابل افزایش می باشد. میزان مصرف شارژ ریالی سیمکارت به ازای هر بار ارسال اطلاعات بسیار اندک می باشد به طوریکه اگر خودرو در طول شبانه روز ده ساعت در حال حرکت باشد در ماه حداکثر هزار تومان شارژ ریالی از سیمکارت کاسته خواهد شد.

آیا امکان ردیابی خودرو به صورت صد در صد لحظه ای وجود دارد ؟

دستگاه اطلاعات موقعیت ، سرعت و ... را از طریق اینترنت تلفن همراه (GPRS) به وب سایت ردیابی آن ارسال می کند. با توجه به شدت و ضعف شبکه تلفن همراه در نقاط مختلف شهری و برون شهری ، امکان قطعی اینترنت وجود دارد . لذا نباید انتظار داشت که همواره دستگاه به صورت آنلاین قابل رویت باشد . با توجه به تجارب به دست آمده و بر اساس شدت و ضعف شبکه های تلفن همراه میزان آنلاین بودن دستگاه در محیط های شهری در حدود 78 درصد و در محیط های برون شهری در حدود 65 درصد می باشد.

در چه مکان هایی و در چه زمان هایی دستگاه از دسترس خارج شده و قابل ردیابی نیست ؟

با ورود دستگاه به مکان های مسقف مانند پارکینگ ها ، سوله ها و ... ارتباط دستگاه با ماهواره های GPS قطع شده و دستگاه قابل ردیابی نمیباشد.همچنین با توجه به اینکه تبادل اطلاعات با دستگاه در بستر اینترنت سیمکارت (GPRS) صورت می گیرد بدیهی است در برخی از نقاطی که تحت پوشش شبکه تلفن همراه نمی باشد تبادل اطلاعات میسر نباشد.نکنه مهم این است که در زمان قطعی ارتباط با دستگاه به علت عدم پوشش شبکه تلفن همراه می باشد ( و نه عدم ارتباط با ماهواره های GPS ) با عنایت به اینکه دستگاه دارای حافظه داخلی می باشد ، اطلاعات (نقاط طی شده توسط خودرو) در حافظه ذخیره شده و در زمان ورورد مجدد دستگاه به محدوده تحت پوشش شبکه تلفن همراه ارسال خواهند شد .

آیا امکان وجود خطا در نمایش موقعیت ، سرعت و سایر اطلاعات ارسالی توسط دستگاه وجود دارد ؟

قطعات مورد استفاده در طراحی دستگاه جهت ارتباط با ماهواره های GPS از نوع غیر نظامی می باشند . لذا امکان وجود خطا در ردیابی به صورت محدود ( بین 2 تا 10 متر ) وجود دارد. این خطا ها بیشتر در زمان راه اندازی دستگاه رخ می دهند و پس از آن به ندرت اتفاق می افتند .

آیا با قطع برق باطری خودرو و دستکاری برق خودرو، ردیاب خودرو از کار می افتد ؟

خیر . ردیاب خودرو دارای یک باطری داخلی است که بعد از قطع برق خودرو توسط باتری داخلی عمل ردیابی را به مدت 4 الی 5 ساعت انجام می دهد و به صاحب خودرو از طریق اس ام اس اطلاع می دهد که برق خودرو دستکاری شده است .