• دوربین مداربسته آنالوگ ( TVL )

  سیستم آنالوگ

  ( TVL )

 • دوربین مداربسته آنالوگ ( HD )

  سیستم آنالوگ

  ( HD )

 • دوربین مداربسته تحت شبکه

  سیستم دیجیتال

  ( IP )

 • انتقال تصویر دوربین مداربسته

  انتقال تصویر

  IP,P2P,DDNS

 • دوربین مدل اسپید دام

  Speed Dome Camera,دوربین مداربسته اسپید دام
 • دوربین مدل باکس

  Box Camera,دوربین مداربسته باکس
 • دوربین مدل بولت

  Bullet Camera,دوربین مداربسته بولت
 • دوربین مدل دام

  Dome Camera,دوربین مداربسته دام
در این بخش می توانید پهنای باند و فضای مورد نیاز جهت ضبط تصاویر دوربین مداربسته را محاسبه نمایید .

اهمیت استفاده از دوربین مداربسته

دوربین مداربسته یا CCTV امروزه یکی از موارد مهم و کاربردی در سیستم های هوشمند به حساب می آیند . از سیستم های مدار بسته امروزه جهت نظارت و کنترل محیط و افراد از فواصل دور ، پیشگیری از بروز انواع حوادث ، پیشگیری از بروز سرقت ، افزایش کارایی پرسنل در فضای کار ، کاهش هزینه ها ، کاهش استرس ، ارتقاء سطح امنیت و ... استفاده می گردد .


تاریخچه دوربین مداربسته

دوربین های مدار بسته معمولا برای نظارت بر اماکن داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرند و بسته به شرایط محیط انواع مختلفی دارند.اولین دوربین مدار بسته در سال 1942 توسط ارتش آلمان برای نظارت بر چگونگی شلیک موشک V2 در ایستگاه پرتاب این موشک نصب شد. حدود 7 سال بعد در آمریکا سیستم های مدار بسته تجاری به بازار آمد با نام Vericon و جالب توجه است که استفاده از این دوربین ها نیازی به مجوز دولتی نداشته است. اولین دوربین‌های تحت شبکه در سال ۱۹۹۶ توسط شرکت "Axis" با استفاده از پایه نرم‌افزاری لینوکس (Linux) تولید شد، این دوربین‌ها براساس استانداردهای HTTP و RTSP طراحی گردیده بود و از استانداردهای IP و شبکه برای ارسال تصاویر در قالب اطلاعات (Data) استفاده می‌کرد.
پرسش و پاسخ

مفهوم TVL در دوربین مداربسته چیست ؟

يک استاندارد متداول برای نمايش تفکيک پذيری يا رزولوشن در سيستم های تلوزيونی آنالوگ می باشد . در اين استاندارد تعداد خطهای قابل تفکيک عمودی تصوير به عنوان تی وی لاين در نظر گرفته می شود . هرچند اين تفکیک پذيری بيشتر باشد قطعا کيفيت تصوير بهتر خواهد شد ، مثل يک فرش که هر چقدر تراکم و تعداد رج آن بيشتر باشد فرش با ارزش تر خواهد بود .

مفهوم AGC در دوربين مدار بسته چيست ؟ ( Automatic Gain Control )

زمانی که نور ورودی به دوربين از حد مورد نياز برای ايجاد تصوير کمتر مي شود مکانيزم AGC به طور خودکار وارد عمل شده و سيگنال ورودی را تقويت می کند ، اين تقويت تا جايي انجام می شود که سيگنال ورودی برای تشکيل تصوير به حد استاندارد برسد .

مفهوم WDR در دوربین مداربسته چیست ؟ ( Wide Dynamic Range )

WDR يک تکنولوژی برای حل مشکلات ناشي از استفاده ی BLC می باشد در اين فناوری يک فرم در تصاوير ، يکي با سرعت شاتر بالا و يکی با سرعت شاتر پائين دريافت می شود ، زمانیکه به اتفاق ترکیب می گردند در فریم نهایی تمام بخش های تصویر شفاف دیده می شوند حتی اگر یک بخش تصویر پرنور و بخش دیگر کم نور باشد .

رزولوشن HD به چه معناست ؟

HD استاندارد ثابتی از رزولوشن نیست . انواع متفاوتی از استاندارد HD وجود دارد که مهمترین آنها به دو دسته تقسیم می شوند
- 720P : رزولوشنی تا 720*1280 پیکسل ایجاد می کند ( حدود 1 مگاپیکسل )
- 1080P : رزولوشنی تا 1080*1920 پیکسل ایجاد می کند ( حدود 2 مگاپیکسل )

اصول سیم کشی در دوربین مداربسته چگونه است ؟

زمان بر ترین قسمت نصب دوربین های مداربسته مربوط به سیم کشی می باشد . باید برای سیم کشی قسمت های مختلف برنامه داشته باشید به طوری که کمترین مقدار سیم مصرف شود و همچنین طول سیم ها از حد استاندارد فراتر نرود چون موجب تضعیف سیگنال های تصویر خواهد شد . هرگز سیم های انتفال دهنده سیگنال های ویدئویی را از کنار سیم های جریان بالا عبور ندهید و حداقل فاصله 12 سانتیمتر را رعایت نمایید . طول کابل هر دوربین نباید از 400 متر بیشتر شود . برای محیط های بزرگ یک ساختمان 4 طبقه که 16 دوربین می خواهد چون در این پروژه سیم های بین طبقات را باید از اتاق آسانسور عبور دهیم و سیم های تصویر از کنار برق 3فاز می گذرند بهتر است از سیم های دارای محافظ 2برابر استفاده گردد . در پروژه های صنعتی و محیط هایی که سیم ها از مسیرهای طولانی و پر خطر عبور می کند کابل RG11 و RG6 دارای فویل و محافظ 2برابر باید استفاده شود .

تفاوت Dvr با کیفیت 960H و D1 چیست ؟

Dvr با کیفیت 960H قادر به ارائه تصاویر با توانایی و برتری در اندازه تصویر با 34 درصد بزرگتر از D1 می باشد . همچنین 960H تصاویری با اندازه 500 درصد بزرگتر از CIF ارائه می کند .
960H === 960*480
D1 === 720*480
CIF === 360*240

مفهوم ICR در دوربین مداربسته چیست ؟ ( IR CUT FILTER )

فیلتر قطع کننده ی نور مادون قرمز (IR CUT FILTER) فیلتری مکانیکی می باشد که بین لنز و سنسور تصویر قرار دارد که با موتور یا مگنت الکترونیکی می تواند به سمت جلو و عقب حرکت کند . این فیلتر به جدا سازی طیف نوری فرا بنفش و فرو سرخ از نور خورشید می پردازد . طول موج طیف نور مرئی بین 320 تا 760 نانو متر می باشد. که در روز فقط این محدوده از طیف نور مرئی فیلتر می تواند عبور کند. این فیلتر در طول روز که نیاز به تصاویری رنگی می باشد به سمت جلو حرکت می کند و مانع از ورود نور مادون قرمز به داخل سنسور می شود . در غیر این صورت ورود نور مادون قرمز در روز موجب شکست دوربین در تولید تصاویر با رنگ های صحیح می شود. اگر محیط تاریک باشد و نیاز به نور بیشتری داشته باشید تا جزییات بیشتری برای تصاویر سیاه و سفید دریافت شود این فیلتر به سمت عقب رفته تا نور مادون قرمز به سمت داخل بیاید . در واقع وجود این قابلیت امکان دید در شب IR را برای دوربین مدار بسته فراهم می کند که نوعی فیلتر نصب شده بر روی دوربین مدار بسته برای دید بهتر در هنگام شب و روز از طریق سوئیچ شدن است.
انواع فیلتر قطع کننده ی نور مادون قرمز :
۱. ثابت :
این نوع فیلتر همیشه نور مادون قرمز را حذف می کند و برای دوربین هایی استفاده می شود که فقط برای تصاویر رنگی ساخته شده اند .
۲. مکانیکی :
این نوع فیلتر بصورت مکانیکی عمل می کند و برای دوربین هایی استفاده می شود که شب/روز هستند . زیرا در طول روز فیلتر مادون قرمز فعال میشود و نور مادون قرمز را حذف می کند اما در طول شب این فیلتر غیر فعال است و اجازه ورود نور مادون قرمز را به داخل دوربین می دهد .

IP یا Ingress Protection به چه معناست ؟

درجه حفاظت تجهیزات در مقابل ورود گردو خاک و آب و رطوبت را بیان می کند که مطابق جداول زیر عدد اول درجه حفاظت در مقابل ورود ذرات جامد و عدد دوم درجه حفاظت در مقابل نفوذ آب و رطوبت را بیان می کند.


Ingress Protection