معرفی سیستم آنالوگ دوربین مداربسته

cctvanalog,cctvTVL,دوربین مداربسته آنالوگ

چرا این سیستم را آنالوگ می نامند ؟

در سیستم مداربسته آنالوگ تصاویر دریافت شده به وسیله دوربین مداربسته به صورت آنالوگ به دستگاه ضبط کننده ارسال می شوند. در گذشته کار ضبط تصاویر نیز در دستگاه VCR به صورت آنالوگ صورت می گرفت اما امروزه دستگاه های ضبط آنالوگ از رده خارج شده اند.اجزای سیستم آنالوگ :

برخی از تجهیزات مورد استفاده در سیستم مداربسته در دو سیستم انالوگ و شبکه مشترک هستند ولی تجهیزات مختص سیستم آنالوگ تجهیزات زیر هستند :
1. دوربین مداربسته آنالوگ :
تصاویر را دریافت کرده و انها به صورت سیگنالهای آنالوگ به خروجی می فرستد.
2. دستگاه DVR :
تصاویر را از دوربین دریافت کرده آنها به صورت دیجیتال در آورده و امکان نمایش، ضبط و تغییرات دیجیتال بر روی آنها را فراهم می کند.
3. کابل کواکسیال :
وظیفه انتقال سیگنالهای آنالوگ تصویر از دوربین به DVR را بر عهده دارد.
تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ و شبکه

قیمت :

عموما اولین تفاوتی که مشتریان متوجه آن خواهند شد تفاوت قیمت بسیار زیاد این دو سیستم است. دوربین های مداربسته شبکه معمولا بین دو تا سه برابر قیمت یک دوربین آنالوگ را دارند. این بالاتر بودن قیمت ، اصلی ترین دلیل رواج سیستم های مداربسته آنالوگ است.

کیفیت تصویر :

دومین تفاوت مهم دو سیستم آنالوگ و شبکه کیفیت تصویر دوربین های آنهاست. از نظر کیفیت تصویر سیستم مداربسته آنالوگ دارای محدودیت بسیار زیادی است. در دوربین های مداربسته آنالوگ امکان دریافت و ضبط تصاویر با رزولوشن بیش از حدود 0.5 مگا پیکسل وجود ندارد. این بدین معناست که شما هرگز نمیتوانید در یک سیستم آنالوگ کیفیت در حد مگا پیکسل داشته باشید. در مقابل در دوربین های مداربسته تحت شبکه کیفیت تصویر هیچ محدودیت تصویری ندارد و دوربین ها تا 5مگا پیکسل به راحتی در دسترس هستند. البته در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی دوربین های مداربسته آنالوگ با کیفیت HD تولید شده اند که تصاویر 1 و 2 مگاپیکسلی در اختیار کاربر قرار می دهند و در آینده ی نزدیک دوربین های آنالوگ HD با کیفیت 3 و 5 مگاپیکسلی به بازار خواهند آمد .

سادگی :

سومین تفاوت دو سیستم آنالوگ و شبکه است. در مقایسه با سیستم شبکه، سیستم انالوگ به مراتب در نصب و عیب یابی ساده تر است. این سادگی سبب شده مجریان سیستم های حفاظتی تمایل زیادی به استفاده از دوربین های آنالوگ داشته باشند.

انعطاف پذیری :

انعطاف پذیری به معنای امکان تغییر سیستم مداربسته پس از اجرای آن است. از این نظر سیستم های شبکه به مراتب قوی تر عمل می کنند. در یک سیستم شبکه شما می توانید پس از اجرا بسیاری از تجهیزات را به راحتی جابه جا یا تغییر دهید. در مقابل سیستم مداربسته آنالوگ دارای انعطاف پذیری خیلی کمتری است و اجرای بسیاری از تغییرات در آن پس از اجرا غیر ممکن خواهد بود.

تعداد فریم :

تعداد فریم تصویر چیزی است که معمولا در سیستم های دیجیتال به آن پرداخته می شود. از نظر تعداد فریم خروجی دوربین، تمامی دوربین های آنالوگ دارای خروجی real-time هستند. در دوربین های شبکه دوربین می تواند تعداد فریمی کمتر از 25فریم داشته باشد. این نکته ای است که در زمان انتخاب دوربین مدار بسته باید به آن توجه کرد. معمولا در دوربین های با رزولوشن بالا تعداد فریم دوربین کمتر خواهد بود.

کابل کشی و اجرا :

اجرا و کابل کشی در این دو سیستم به طور کلی با هم تفاوت دارد. توجه داشته باشید که بسترهای آنالوگ و شبکه هیچ گونه همخوانی با هم ندارند و در اجرا دارای تفاوت های زیادی هستند. به صورت کلی تکنولوژی اجرا در سیستم های شبکه به مراتب بالاتر است. در این سیستم ها شما میتوانید از طریق استفاده از فیبرنوری تمام محدودیت های طول کابل را حل کنید (فیبر نوری با استفاده از مبدل برای سیستم آنالوگ نیز قابل استفاده است.)

قابلیت های نرم افزاری :

سیستم شبکه به علت تکونولوژی بالاتر امکانات خارق العاده نرم افزاری برای شما ایجاد میکند. این امکانات به ویژه در کابردهای امنیتی کمک بسیار زیادی را به اپراتورها میکند. در سیستم آنالوگ قابلیت های نرم افزاری معمولا به مراتب پیش پا افتاده تر است.