معرفی و آموزش انتقال تصویر دوربین مداربسته

cctvtransfer,انتقال تصویر دوربین مداربسته

انتقال تصویر دوربین مداربسته به چه معناست ؟

سیستم مداربسته شما در حالت پیش فرض امکان نمایش تصاویر دوربین های مداربسته در محل ضبط شما را فراهم خواهد کرد.
به تلاش برای دریافت تصاویر بر روی تجهیزاتی به جز دستگاه ضبط تصاویر انتقال تصویر دوربین مداربسته می گویند.
این انتقال تصویر می تواند بر روی یک رایانه شخصی ، تلفن همراه یا تبلت باشد. البته اصول انتقال تصویر در تمامی این تجهیزات ثابت است.قسمت های مختلف انتقال تصویر دوربین مداربسته :

1. تنظیمات DVR یا NVR : این قسمت اولین قسمت از انجام انتقال تصویر است. چه بخواهید دوربین ها را در شبکه ببینید و چه نیاز به انتقال تصویر داشته باشید شما نیاز دارید تنظیمات شبکه دستگاه DVR یا NVR خود را انجام دهید. تنظیمات DVR در انواع متفاوت DVR کمی تفاوت دارد اما سعی می کنیم به اصول کلی آن اشاره کنیم. در صورتی که در مورد دستگاه خود مشکلی داشتید این موضوع را به صورت جداگانه مطرح کنید.
2. فوروارد کردن پورت های مودم ( Port Forwarding ) : فوروارد کردن پورتهای مودم به شما اجازه می دهد از یک محل دیگر و از طریق اینترنت به دستگاه DVR خود دسترسی داشته باشید. فوروارد کردن مودم در انواع متفاوت مودم تفاوت خواهد داشت.
3. تنظیمات دستگاه یا گوشی دریافت کننده تصاویر : دستگاهی که میخواهید تصاویر را روی آن ببینید نیاز به تنظیمات خاص یا نصب نرم افزار مخصوصی را خواهد داشت.
بررسی روش های مختلف انتقال تصویر دوربین مداربسته

انتقال تصویر با آی پی استاتیک ( IP Static )

برای انتقال تصویر شما نیاز به یک اینترنت با سرعت مناسب هم در محل نصب دوربین ها و هم در محل مشاهده آنها دارید. شرکتهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی ( ISP ) با توجه به نیاز و سفارش شما ممکن است آی پی داینامیک یا استاتیک برای شما فراهم کنند.
- آی پی داینامیک ( Dynamic IP ) : زمانی که IP شما داینامیک است هر بار پس از وصل شدن شما به اینترنت ، ISP شما یک IP متفاوت به شما میدهد.
- آی پی استاتیک ( Static IP ) : در صورت داشتن IP Static ، شرکت ISP شما یک آدرس IP مشخص به شما می دهد. این آدرس هنواره ثابت خواهد ماند.
کدام نوع IP برای انتقال تصویر مناسب است ؟
برای انتقال تصویر شما نیاز به یک آدرس ثابت در محل نصب DVR یا NVR خواهید داشت تا از طریق این آدرس بتوانید DVR یا NVR خود را در محیط اینترنت پیدا کنید. برای داشتن چنین آدرسی طبیعتا استفاده از IP Static بسیار مناسب تر است. در صورت داشتن آی پی استاتیک شما میتوانید به سادگی این آدرس آی پی را وارد کرده و به دستگاه خود وصل شوید.

انتقال تصویر با استفاده از DDNS

عبارت DDNS مخفف عبارت Dynamic Domain Name System است .
ارائه دهندگان اينترنت و يا همان ISP ها به تمام كاربرانشان يك IP داینامیک یا متغیر كه از جنس اعداد است اختصاص می دهند كه در حالت عادی به صورت DHCP بوده و پس از هر بار روشن و خاموش شدن روتر به صورت خودكار از طرف ISP يك IP جدید دريافت می كنند ، حال كار DDNS و سرويس دهندگان اين خدمات اين است كه اين شناسه یا IP متغیر شما را به يك حالت ثابت تبديل كنند.
سرويس دهندگان DDNS به اين نحو عمل می كنند كه شناسه متغير شما را دريافت كرده و به يك نام و نشانی اينترنتی ثابت با حروف تبديل كرده و اين امكان را به شما می دهند كه ديگر با شناسه خودتان مستقيم به دستگاه DVR متصل بشويد.
اين نكته را فراموش نكنيد كه از اين به بعد سيستم به صورت خودكار بعد از هر بار تغيير آی پی ، آی پی جديد را برای اتصال به سرويس DDNS معرفی مي كند.

انتقال تصویر با استفاده از P2P

P2P مخفف عبارت Peer to Peer است.
سیستم های P2P از نظر ساختار بسیار شبیه به ساختار DDNS می باشد، در سیستم های DDNS شما با ثبت یک اکانت جدید در یک سرور خدمات دهنده و همچنین اضافه کردن اکانت در مودم و یا دستگاه مورد نظر خود این امکان را داشتید تا به صورت دامین به آی پی داینامیک خود دسترسی داشته باشید، به این معنی که دستگاه مودم و یا سیستم متصل به اینترنت همیشه آی پی خود را برای سرور ارسال می نمود و سرور این آی پی دریافتی را به دامین شما متصل می کرد،
اما چند مشکل عمده در این سیستم وجود داشت :
- عدم ارائه این خدمات در بسیاری از سرور های حرفه ای به صورت رایگان
- سختی تنظیمات برای کاربران
- عدم پشتیبانی دستگاه مودم و یا دی وی آر از سرور ارائه دهنده خدمات
در سیستم های P2P و یا همان چیزی که در ایران به عنوان کلود یا سیستم ابری Cloud یاد می شود، هر شرکت تولید کننده دستگاه دی وی آر با استفاده از یک کد یونیک می تواند امکان دسترسی به سیستم را از طریق یک سرور واسط فراهم کند ، برای مثال برخی از سرور ها از مک آدرس MAC Address و برخی دیگر از شماره سریال یونیک ایجاد شده در کارخانه برای ارتباط استفاده می کنند.
به بیان ساده تر شما می توانید تنها با ثبت نام در سرور مربوطه و ثبت شماره سریال دستگاه بدون نیاز به هیچگونه تغییر در مودم، پورت فوروارد، داشتن آی پی استاتیک و … و تنها با اتصال کابل شبکه به دستگاه دی وی آر و یا متصل کردن سیم کارت به دستگاه دی وی آر امکان ارتباط و انتقال تصویر را فراهم نمایید.

انتقال تصویر در شبکه داخلی بدون اینترنت

همانطور که گفته شد دیدن تصاویر دوربین های شما بر روی هر وسیله به جز دستگاه ضبط تصاویر انتقال تصویر محسوب می شود. از طریق ایجاد یک شبکه داخلی بین تجهیزات و دستگاه ضبط شما خواهید توانست یک انتقال تصویر بدون اینترنت را ایجاد کنید.
در صورتی که شما یک شبکه یکپارچه سیمی یا بی سیم بین محل ضبط تصاویر دوربین ها و محل دیدن آنها داشته باشید امکان انتقال تصویر بدون اینترنت هم وجود دارد. در شبکه های بی سیم، برای فواصل کم تا سطح صد متر شما می توانید از شبکه های بی سیم وای فای ( wi-fi ) استفاده کنید. برای فواصل بیشتر نیز حتی تا فواصل چند ده کیلومتری شما امکان استفاده از آنتن های رادیویی مانند نانو استیشن یا سیستم های شبکه ماهواره ای را خواهید داشت.
پرسش و پاسخ

انجام انتقال تصویر اینترنتی چه هزینه هایی دارد ؟

در واقع انجام انتقال تصویر هیچ گونه هزینه ای به جز بستر اینترنتی مورد نیاز و اجرای آن توسط کارشناس برای شما نخواهد داشت. امروزه تمامی تجیهزات ضبط مداربسته امکان انتقال تصویر اینترنتی را در خود دارند و حتی در صورت عدم استفاده از این قابلیت شما همیشه امکان انجام آن را در آینده خواهید داشت.

انتقال تصویر اینترنتی به چقدر سرعت اینترنت نیاز خواهد داشت ؟

سرعت اینترنت مورد نیاز برای انجام انتقال تصویر با توجه به تعداد و کیفیت تصویر دوربین ها متفاوت خواهد بود. برای محاسبه دقیق این فضا باید از ابزار محاسبه فضای هارد و پهنای باند دوربین مداربسته استفاده کرده و پهنای باند مورد نیاز را حساب کنید.
البته توجه داشته باشید که معمولا نرم افزارهای انتقال تصویر در صورت پایین بودن سرعت اینترنت شما تعداد فریم و کیفیت تصویر را کاهش می دهند تا امکان نمایش تصاویر برای شما فراهم شود.
سعی کنید سرعت اینترنت در محل ارسال اطلاعات (محل ضبط) را بالاتر در نظر بگیرید چرا که سرعت ارسال اطلاعات در سیستم های اینترنتی معمولا کمتر از سرعت دریافت آنهاست.

اجرای انتقال تصویر دوربین مداربسته چقدر از فضای اینترنتی من مصرف خواهد کرد ؟

پاسخ به این سوال کاملا به شرایط و نوع مصرف شما وابسته است. طبیعتا هر چه سرعت اینترنت شما بالاتر باشد و انتقال تصویر با کیفیت و تعداد دوربین بیشتری صورت گیرد شما حجم بیشتری از اینترنت را مصرف خواهید کرد. البته تمامی این موارد به میزان تماشای تصاویر دوربین ها وابسته است. اگر زیاد تصاویر دوربین ها را به صورت اینترنتی تماشا کنید طبیعتا نیازمند حجم بیشتری از اینترنت خواهید بود.

انتقال تصویر بر روی چه تجیهزاتی قابل انجام است ؟

- انواع کامپیوتر و لپ تاپ با سیستم عامل ویندوز Windows یا مک او اس MAC OS
- انواع تلفن همراه هوشمند یا تبلت با سیستم عامل اندروید Android، آی او اس IOS و ویندوز موبایل

آیا انتقال تصویر دوربین مداربسته هم تفاوت کیفیتی دارد ؟

بله، کیفیت انتقال تصویر دوربین های شما معمولا با توجه به میزان ثبات و سرعت نرم افزارهای انتقال تصویر آنها مشخص می شود. برندهای بزرگ دوربین های مداربسته هزینه زیادی را برای ساخت و ارتقای نرم افزارهای خود پرداخت می کنند. طبیعتا یکی از بزرگترین مزیت های استفاده از برندهای بین المللی دسترسی به نرم افزارهای به مراتب با ثبات تر و سریع تر است.