معرفی سیستم HD دوربین مداربسته

cctvHD,دوربین مداربسته اچ دی

دوربین مدار بسته HD چیست ؟

تکنولوژی تصویری HD را تکنولوژی نسل جدید سیستم های نظارت تصویری می توان تلقی کرد ،این نوع سیستم های نظارت تصویری با به کارگیری کابل کواکسیال همانند دوربین های آنالوگ ولی با کیفیت تصویر بالاتر ،وضوح رنگ و تصویر بیشتر و همچنین رزولوشن بالاتر نسبت به دوربین های نسل گذشته ( Analog) راهکاری ایده آل برای ایجاد سیستم های نظارتی و امنیتی با بازدهی و کارایی بیشتر می باشد.
سیستم های حفاظتی HD موجود در بازار با تکنولوژی های متفاوتی از قبیل HDSDI,HDTVI,HDCVI,AHD ارائه می شوند در میان آنها HDSDI به دلیل قیمت بالا چندان مورد استقبال قرار نگرفت اما تکنولوژی های HDTVI,HDCVI,AHD با کیفیتی قابل قبول و قیمتی متناسب بسیار محبوب متخصصان و مشتریان سیستم های نظارت تصویری می باشند .
هر کدام از این تکنولوژی ها از چیپ ها و الگوریتم های متفاوتی بهره میبرند به همین دلیل تنها قادر می باشند که با DVR های مخصوص خود تبادل تصویر و اطلاعات کنند .بررسی انواع تکنولوژی HD در دوربین مداربسته

HD-SDI

( High Defination Serial Digital Interface )

یکی از شاخه های تصاویر ویدئویی دیجیتال است که در سال 1989 توسط Society of Motion Picture and Television Engineers باختصار SMPTE ابداع شد.
از نقطه نظر فنی، HD-SDI شامل استاندارد SMPTE 292M می باشد که بر اساس آن تصاویر HD خام (بدون فشرده سازی و از دست رفتن کیفیت) تا حجم 1.485 گیگابیت بر ثانیه، توسط کابل تصویر (کواکسال) منتقل می شوند.
فلسفه پیدایش این فناوری، ضبط و انتقال تصاویر HD برای شبکه های تلویزیونی خصوصی در اواخر دهه 80 و دهه 90 میلادی بود و هم اکنون نیز در بسیاری از شبکه های تلویزیونی حتی صدا و سیمای کشورمان کاربرد دارد.
مهمترین ایرادی که به این فناوری وارد است، عدم امکان ارسال تصاویر توسط کابل در فواصل طولانی است، بطوریکه به گفته سازندگان تا 200 متر و در واقعیت تنها تا 100 متر می توان تصاویر را منتقل نمود و برای فواصل طولانی تر، استفاده از تقویت کننده های متعدد، اجتناب ناپذیر است.

HD-TVI

( High Definition Transport Video Interface )

این تکنولوژی توسط شرکت Techpoint که یک شرکت آمریکایی می باشد عرضه گردید . از آنجایی که 960H آنالوگ نتوانست توقعات را برآورده نماید و دوربین های IP نیز ضعف هایی چون پیچیده بودن نصب و عیب یابی و هزینه بر بودن و تاخیر شبکه را داشتند ، تقاضای بازار برای دوربین مداربسته آنالوگ HD بر بستر کواکسیال منجر به اختراع و ظهور چیپ ست های ویدئویی HD-TVI توسط شرکت Techpoint شد که تصاویر با وضوح 720P و 1080P یعنی Full HD را ارائه می دهد .

HD-CVI

( High Definition Composite Video Interface )

در سال 2012 شرکت بزرگ Dahua استاندارد و تکنولوژی توسعه یافته دوربین مدار بسته ی HD خود را اعلام کرد . به گفته Dahua تکنولوژی HD-CVI به پیشرفت هایی برای غلبه به محدودیت های قبلی دوربین مداربسته سنتی آنالوگ دست یافته و می تواند تصاویر مگاپیکسلی حتی با وجود فواصل انتقال بیش از 500 متر با این تکنولوژی را میسر سازد .

AHD

( High Definition Composite Video Interface )

از آنجایی که دوربین های IP با سرعت بالا در حال توسعه و فراگیرشدن بودند و بازار دوربین های سنتی را تهدید می کردند کمپانی Nextchip کره ، چیپ ست آنالوگ HD خود را عرضه نمود که در اصل این فناوری متعلق به کمپانی ITE می باشد که Nextchip هدایت کننده اصلی آن می باشد . در این مدل از دوربین ها سری خاصی از آن ها از خالت خروجی 960H پشتیبانی می کنند که بسیار مناسب برای تست و نصب و راه اندازی با تلوزیون های معمولی می باشد . کمپانی Nextchip در ابتدا AHD 1.0 را که محدود به کیفیت تصویر 720p یا 1Megapixel بود و پس از مدتی AHD 2.0 را که از رزولوشن 1080p یا2 Megapixel پشتیبانی می کرد، معرفی کرد. پس از آن پردازنده ای توسط این شرکت عرضه شد که تصویری با رزولوشن 1080N را تولید می کرد. کیفیت تصویر 1080N معادل 1080*960 پیکسل است. دستگاه هایی که رزولوشن 1080N را پشتیبانی می کنند، قابلیت نمایش دوربین های 2 مگاپیکسلی را دارند و تصاویر را حداکثر با رزولوشن 1080*960 پیکسل ضبط می کنند. همانطور که ملاحظه می کنید، تعداد پیکسل های 1080N از 1080P کمتر است.1080N = 1080*960 , 1080P = 1920*1080
تفاوت دوربین مداربسته آنالوگ و شبکه

قیمت :

عموما اولین تفاوتی که مشتریان متوجه آن خواهند شد تفاوت قیمت بسیار زیاد این دو سیستم است. دوربین های مداربسته شبکه معمولا بین دو تا سه برابر قیمت یک دوربین آنالوگ را دارند. این بالاتر بودن قیمت ، اصلی ترین دلیل رواج سیستم های مداربسته آنالوگ است.

کیفیت تصویر :

دومین تفاوت مهم دو سیستم آنالوگ و شبکه کیفیت تصویر دوربین های آنهاست. از نظر کیفیت تصویر سیستم مداربسته آنالوگ دارای محدودیت بسیار زیادی است. در دوربین های مداربسته آنالوگ امکان دریافت و ضبط تصاویر با رزولوشن بیش از حدود 0.5 مگا پیکسل وجود ندارد. این بدین معناست که شما هرگز نمیتوانید در یک سیستم آنالوگ کیفیت در حد مگا پیکسل داشته باشید. در مقابل در دوربین های مداربسته تحت شبکه کیفیت تصویر هیچ محدودیت تصویری ندارد و دوربین ها تا 5مگا پیکسل به راحتی در دسترس هستند. البته در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی دوربین های مداربسته آنالوگ با کیفیت HD تولید شده اند که تصاویر 1 و 2 مگاپیکسلی در اختیار کاربر قرار می دهند و در آینده ی نزدیک دوربین های آنالوگ HD با کیفیت 3 و 5 مگاپیکسلی به بازار خواهند آمد .

سادگی :

سومین تفاوت دو سیستم آنالوگ و شبکه است. در مقایسه با سیستم شبکه، سیستم انالوگ به مراتب در نصب و عیب یابی ساده تر است. این سادگی سبب شده مجریان سیستم های حفاظتی تمایل زیادی به استفاده از دوربین های آنالوگ داشته باشند.

انعطاف پذیری :

انعطاف پذیری به معنای امکان تغییر سیستم مداربسته پس از اجرای آن است. از این نظر سیستم های شبکه به مراتب قوی تر عمل می کنند. در یک سیستم شبکه شما می توانید پس از اجرا بسیاری از تجهیزات را به راحتی جابه جا یا تغییر دهید. در مقابل سیستم مداربسته آنالوگ دارای انعطاف پذیری خیلی کمتری است و اجرای بسیاری از تغییرات در آن پس از اجرا غیر ممکن خواهد بود.

تعداد فریم :

تعداد فریم تصویر چیزی است که معمولا در سیستم های دیجیتال به آن پرداخته می شود. از نظر تعداد فریم خروجی دوربین، تمامی دوربین های آنالوگ دارای خروجی real-time هستند. در دوربین های شبکه دوربین می تواند تعداد فریمی کمتر از 25فریم داشته باشد. این نکته ای است که در زمان انتخاب دوربین مدار بسته باید به آن توجه کرد. معمولا در دوربین های با رزولوشن بالا تعداد فریم دوربین کمتر خواهد بود.

کابل کشی و اجرا :

اجرا و کابل کشی در این دو سیستم به طور کلی با هم تفاوت دارد. توجه داشته باشید که بسترهای آنالوگ و شبکه هیچ گونه همخوانی با هم ندارند و در اجرا دارای تفاوت های زیادی هستند. به صورت کلی تکنولوژی اجرا در سیستم های شبکه به مراتب بالاتر است. در این سیستم ها شما میتوانید از طریق استفاده از فیبرنوری تمام محدودیت های طول کابل را حل کنید (فیبر نوری با استفاده از مبدل برای سیستم آنالوگ نیز قابل استفاده است.)

قابلیت های نرم افزاری :

سیستم شبکه به علت تکونولوژی بالاتر امکانات خارق العاده نرم افزاری برای شما ایجاد میکند. این امکانات به ویژه در کابردهای امنیتی کمک بسیار زیادی را به اپراتورها میکند. در سیستم آنالوگ قابلیت های نرم افزاری معمولا به مراتب پیش پا افتاده تر است.